2021 Agent of the Year Nominees announced

Agent of the Year Nominees for 2021 have been calculated and are locked in. With the awards in 2021 being about the more the merrier and livestreamed, everyone can get involved no matter where you’re located!

While most awards ceremonies are a pre-recorded livestream, we’re going the whole hog and doing it all LIVE! So if you’re nominated get your team, family and friends involved for a night of celebration and recognition, buy a VIP Experience and join us online!

The winner of each state and territory (AU), or region (NZ) award will then go into the running to win the coveted national title of Agent of the Year.

For mortgage brokers, the winner of each state and territory (AU) will then go into the running to win the coveted national title of Mortgage Broker of the Year.

Each state, territory and rising star (female and male) category have a total of 10 nominees. New Zealand (NZ) region categories have up to 5 nominees.

All nominees are listed in alphabetical order.

Drum roll please….

PROPERTY SALES NOMINEES
Australian Capital Territory
New South Wales
Northern Territory
Queensland
South Australia
Tasmania
Victoria
Western Australia

Rising Star (Female) – National award nominees
Rising Star (Male) – National award nominees

NEW ZEALAND REGION NOMINEES
Northland
Auckland
Waikato
Bay of Plenty
Gisborne
Hawke’s Bay
Taranaki
Manawatu-Wanganui
Wellington
West Coast
Canterbury
Otago
Southland
Tasman
Nelson
Marlborough

MORTGAGE BROKER NOMINEES
Australian Capital Territory
New South Wales
Northern Territory
Queensland
South Australia
Tasmania
Victoria
Western Australia

(Click here to see the Agency Nominees)

 

 

 

 

Property Sales Nominees

Australian Capital Territory – State award nominees

Brett Hayman

Cameron Whitnall

Catherine Halloran

Jacob Stanton

Jess Smith

Kostya Logvinov

Sandy Morris

Sharon Schnyder

Steve Lowe

Symon Badenoch

(^back to top)

 

New South Wales – State award nominees

Aaron Reibelt

Brian Whiteman

Dane Queenan

Daniel Starr

Dave Lane

Jay Bacani

Josh Tesolin

Lan Snowden

Nick Clarke

Reece Thompson

 

(^back to top)

 

Northern Territory – State award nominees

Andrew Harding

Andrew Lamberton

Drew Hendriks

Gail Tuxworth

Gennie Cox

Kerri-Ann Laurence

Nikki Vazanellis

Sam Linn

Tim Mackenzie

Toni Rowan

 

(^back to top)

 

Queensland – State award nominees

Bonnie Hollander

Brent Illingworth

Cara Bergmann

Carmen Briggs

Mark Daniel

Mark Rumsey

Nyree Ewings

Ryan McCann

Sonya Treloar

Tristan Rowland

 

(^back to top)

 

 

 

 

South Australia – State award nominees

Andrew Kyriacou

Baldeep Dang

Brijesh Mishra

Connie Tripodi

Felicity Cock

Guy Draper

James Stacy

Jamie Wood

Jordan Varley

Paul Dean

 

(^back to top)

 

Tasmania – State award nominees

Harry Coomer

Jake Towns

Jarrah Burns

Jeremy Wilkinson

Jessica Bryant

Kerri-Louise Hooper

Leigh Jordan

Matt Grice

Nick Cowley

Tegan Rainbird

 

(^back to top)

 

Victoria – State award nominees

Adam Sacco

Damian Portaro

David Gigliotti

Greg Heard

Mark Thornton

Michelle Stephens

Robert Dolan

Tim Heavyside

Tony Moorfoot

Trent Mason

 

(^back to top)

 

Western Australia – State award nominees

Carole Saville

Danielle Mariu

Demo Foufas

Julie Ormston

Mike Gjestland

Phil Wiltshire

Shahbaj Brar

Shane Beaumont

Tom Cleary

Travis Grogan

 

(^back to top)

 

 

 

 

Rising Star (Female) – National award nominees

Amanda Morton

Annette Leary

Brooke Colledge

Cassi Nuske

Dianne Clarke

Karen Lawler

Kathleen Matinlassi

Khushpreet Insan

Ming Body

Sharon Skrabanich

 

(^back to top)

 

Rising Star (Male) – National award nominees

Anish Sebastian

Brijesh Mishra

Chris Brown

Dave Skow

Joshua Nassif

Kynan Hunt

Luke Humphrys

Michael Oslar

Rash Dhanjal

Trent Mason

 

(^back to top)

 

 

New Zealand – Region award nominees – Northland

Dale Patfield

Jenny Martin

Richard Lyon

Thomas Reil

Tracey Lovelock-Butler

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Auckland

Cherry Ning

Diego Traglia

Nicky Malloy

Scott Franks

Te Rere Cleveland

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Waikato

Chris A’Court

Darren Harris

Guy Shirley

Peter Tong

Sue Hall

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Bay of Plenty

Brent Bastin

Cam Winter

Jason Eves

Joanna Morrell

Lee Stringer

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Gisborne

Bronwyn Kay

Peter Nikolov

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Hawke’s Bay

Amber Payne

Connie Cawood

Fiona Horne

Shaun Tong

Tina Chamberlain

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Taranaki

Alison Smith

Anna Straathof

Darrell Paterson

Kirsten Kiernan

Ryan McFadyen

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Manawatu-Wanganui

Allan Toner

Iain McAlpine

Malcolm Cooper

Ron Amos

Tammy Shanahan

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Wellington

Ben Stevens

Chris Day

Dan Comeskey

Mike Lovell

Scott Ledger

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – West Coast

Lynda Pope

Zoe Godfrey-Payne

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Canterbury

Coralie Reid

Debra Hakaraia

Diane Fraser

Mike Goatley

Nick McIsaac-Luke

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Otago

Geraldine Hermens

Jason Hynes

Peter Hishon

Shane Robinson

Steven Field

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Southland

Claire Campbell

Jess Burgess

Monica Cairns

Peter Driver

Vicky Muir

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Tasman

Brent Palmer

Bronwyn Marcus

Bryony Desire-Tesar

Chris Leighton

Glyn Delany

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Nelson

Chris Leighton

Debbie Cooper

Glyn Delany

Kat Campbell

Kellie Todd

 

(^back to top)

 

New Zealand – Region award nominees – Marlborough

Bridget McNamara

Diane Parish AREINZ

Grant Douglas

Ian Fyfe

Michael Rea

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Australian Capital Territory 

Abraham Tang

David Coates

Robert Mercieca

Yianni Pazios

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – New South Wales

Chris Brown

Joshua Geurts

Kris Menon

Parag Dixit

Trina Phillips

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Northern Territory 

Emma Delahay

Katrina Parrington

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Queensland

Graeme Holm

Jai Hobbs

Joshua Carleton

Nathan Wilkinson

Patrick Cranshaw

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – South Australia

Daniel Renella

Lee Banh

Len Labushagne

Marc Beltman

Theo p Katsivas

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Tasmania

Adrian Feltham

Belinda Buchanan

Helen Gray

Zared Beckett

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Victoria

Damien Roylance

Hannah Nguyen

Jim Henwood

Kevin Nguyen

Max Ivanoff

 

(^back to top)

 

Mortgage Broker of the Year – State/Territory Nominees – Western Australia

Catherin Borromei

Damian Lunt

Fiona Conley

Paul Hamilton

Peter Gomm

 

(^back to top)

 

**City and suburb winners will be announced in 26th February 2021 to the public. 2021 virtual Awards night attendees will get early access on the 25th February at the conclusion of the virtual event.

Want to know which agencies are in the running for the Agency of the Year Award?  Click here.